2 Kritik Altın Fiyatı Tahmini: Bu Seviyeler Geliyor!

Özel bir İsviçre bankası Lombard Odier’e göre, inatçı enflasyon baskıları Federal Reserve’in yaz boyunca faiz oranlarını yükseltmesine neden olabilir. Ancak bu, altının tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasını engelleyemeyecek. UBS’e göre ise merkez bankaları altın almaya devam ettikçe altın fiyatı 2.200 dolara ulaşacak.

Lombard Odier: Altın fiyatı 2.100 dolara gidiyor

İsviçre bankası Lombard Odier, son altın görünümünde, yıl sonu fiyat hedefini bir önceki hedefi olan 1.940 dolardan 2.100 dolara yükseltti. Lombard Odier’in baş yatırım yetkilisi Stéphane Monier, artan faiz oranlarına rağmen, artan ekonomik belirsizliğin 2023 yılına kadar altını güvenli liman varlığı olarak desteklemeye devam etmesi gerektiğini kaydediyor. Raporda Monier, şu değerlendirmeleri yapıyor:

Kalıcı fiyat baskıları ve dünya çapında yavaşlayan ekonomiler, enflasyona göre ayarlanmış altın fiyatlarını 1980’lerin başındaki piyasa stresi, Avrupa devlet borç krizi ve Covid gibi geçmiş dönemlerle uyumlu seviyelere taşıdı. İleriye baktığımızda, resesyon riski, reel faiz oranlarındaki nihai zirve ve zayıflayan ABD dolarını görüyoruz. Bunlar da altına olan talebi etkileyecek. Dolayısıyla, metalin yılın geri kalanında daha yüksek işlem görme potansiyelini desteklemeye devam edecek.

Fed, 2024 başından önce faiz indirimine gitmeyecek

Lombard Odier’in altınla ilgili yükseliş görüşü, altının 2.000 dolar civarında konsolide olduğu bir dönemde geldi. Piyasalar, Federal Reserve’in önümüzdeki ay faiz oranlarını 25 baz puan artıracağı fikrine alışıyor. Bu yüzden altın tutarlı kazançlar elde etmekte zorlanıyor. Piyasalar ayrıca olası bir faiz indiriminin zamanlamasını yaz sonrasına ertelemeye başladı. Monier raporunda, manşet enflasyonun geçen yılın zirvesinden keskin bir şekilde düşmesine rağmen, değişken gıda ve enerji fiyatlarını dışarıda bırakan çekirdek enflasyonun sürekli olarak yüksek kaldığını söylüyor. Buradan hareketle Monier, şu yorumu yapıyor:

Bu, Fed’in sıkılaştırmaya şimdilik ara vermesi için çok az neden olduğu anlamına geliyor. Ayrıca, Mayıs toplantısında 25 baz puanlık bir faiz artışı ve belki de Haziran veya Temmuz’da aynı büyüklükte bir artış daha bekliyoruz. Beklentimiz, ABD faiz oranlarının 2023 sonunda %3 civarındaki TÜFE ile %5,5 civarında zirve yapacağı yönünde. Ayrıca, Fed’in 2024 başından önce faiz indirimine gitmeyeceğini öngörüyoruz.

Altın, portföy çeşitlendiricisi olmaya devam ediyor

Monier, mevcut ortamda altının kısa vadede biraz fazla genişlemiş olabileceğini söylüyor. Ancak son fiyat hareketine rağmen önemli bir portföy çeşitlendiricisi olmaya devam ettiğini de belirtiyor. Dalgalı bir piyasada, opsiyon piyasaları aracılığıyla altın ticareti yaptığını da sözlerine ekliyor. Monier, “Piyasa döngüsünün bu aşamasında, portföylerin nominal tutarının %3’ü için yaklaşık 1.900 ABD doları kullanım değerine sahip short Temmuz 2023 altın satım opsiyonları kullanıyoruz. Bu da bize altın fiyatı zayıfladığında portföy risklerimizi artırma olanağı sağlıyor.”

Altın fiyatı için ralli henüz sona ermedi!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, 2023 yılında en iyi performans gösteren varlıklar arasında yer alıyor. Altın fiyatı 2.000 dolar civarında işlem görürken bugüne kadar %9,2 artış gösterdi. UBS, yayınladığı bir notta rallinin henüz sona ermediğini belirtiyor. Bu bağlamda şu açıklamayı yapıyor:

Rallinin en önemli özelliği, sağlam merkez bankası talebi ve finansal yatırımcıların piyasaya geri dönmesi oldu. Borsa yatırım fonları (ETF’ler) ile vadeli işlem ve opsiyon piyasalarının tümü bir yıldan uzun bir süredir en güçlü talebi kaydetti. Mart ayı neredeyse bir yıldır ETF’lerden net girişlerin yaşandığı ilk ay oldu.

Merkez bankası talebi ikinci dereceden bir altın fiyat itici gücü

UBS, merkez bankalarının altın alımlarının bir yıl daha süreceğini öngörüyor. Bu tür bir talep genellikle fiyatları doğrudan etkilemez. Bununla birlikte, son zamanlarda tanık olunan rekor seviyeler yadsınamaz bir etki bırakıyor. UBS, notta şu hususlara dikkat çekiyor:

Geleneksel olarak, merkez bankası talebi ikinci dereceden bir fiyat itici gücü olarak kabul edilir. Çünkü satın alma faaliyeti ETF’ler, hedge fonlar ve diğer yatırım talepleriyle ilgili akışlarla aynı ölçeği nadiren karşılar. Ancak tüm bunlar 2022’de değişti. Merkez bankası alımları geçen yıl güçlüydü. Merkez bankalarının toplam talepteki payı 2011 ile 2019 arasında %8-14 iken, 2022’de %23 oldu.

UBS, 83 merkez bankasının katıldığı HSBC Rezerv Yönetimi Eğilimleri Anketi’ne atıfta bulunarak, katılımcıların üçte ikisinden fazlasının meslektaşlarının 2023’te altın varlıklarını artıracağını düşündüğünü ortaya koyuyor. Daha yüksek talebin iki ana nedeni jeopolitik ve yüksek enflasyon riskleri. Bu konuda ise şu açıklamayı yapıyor:

2023’e baktığımızda şu ana kadar resmi alımlar 120 metrik tondan fazla oldu. Bu hızla giderse yıllık alımlar 750 metrik ton civarında olacak. Bu, alım hızında bir yavaşlama anlamına gelse de, bu seviyeye ulaşılması halinde, geçen yılki 1.136 metrik tonluk rekorun ardından tarihteki en yüksek ikinci seviye olacak.

Yıl sonu altın fiyatı tahmini: 2.100 dolar

Artan altın fiyatı nedeniyle talebin yavaşlaması mümkün. Ancak piyasa kaynaklı dalgalanma ve dolarsızlaşma eğilimi merkez bankalarını daha fazla altın almaya iten destekleyici faktörler olmaya devam edecek. Altın fiyatı yılın ilk dört ayında 150 dolar civarında tırmanadı. UBS, altının yıl sonuna kadar 100 dolar daha kazanmasının olası olduğunu söylüyor. Notta, öngörüsünü şu şekilde ifade ediyor:

Portföy bağlamında altında alımı tercih ediyoruz. Ayrıca, fiyatların Aralık sonuna kadar 2.100 dolara ve Mart 2024 sonuna kadar 2.200 dolara ulaşacağını tahmin ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir