Andrzej Duda: Türkiye’ye verilen yardım bizden esirgeniyor

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Avrupa Birliği’nin (AB) göç politikaları konusunda Türkiye gibi blok dışındaki ülkelere birliğin içindeki ülkelerden daha çok destek verdiğini ileri sürdü. AB göçmen ve sığınmacılarla ilgili olarak birlik üyeleri arasında sorumluluğu paylaşma amacı taşıyan bir anlaşma üzerinde çalışıyor. Varşova, bu anlaşmaya karşı çıkıyor.

‘NEDEN 1 MİLYON UKRAYNALIYI ALAN POLONYA’YA YARDIM EDİLMİYOR?’

AB’nin göçmenler konusunda kendilerine çok sınırlı yardımda bulunduğunu savunan Polonya hükümeti, AB anlaşmasını referanduma götürmeyi planlıyor. Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Radyo Zet kanalına yaptığı açıklamada, “Avrupa Birliği Komisyonu’nun ya da diğer Avrupa kurumlarının neden bir milyon Suriyeliyi alan Türkiye’ye milyarlarca euro yardımda bulunup, bir milyon Ukraynalı mülteciye kapılarını açan Polonya’ya yardım etmek istemediğini anlayamıyorum” dedi.

FRONTEX’E ‘REFORM’ ÇAĞRISI

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki de Brüksel’de “güvenli sınırlar” üzerine bir plan sunacaklarını söyledi ve AB sınır muhafız kurumu Frontex’te reforma gidilmesi çağrısında bulundu. Polonya hükümeti, Ukrayna’dan 1,5-2 milyon göçmen aldıklarını ve bu sayıyı artırmak zorunda kalacaklarını söyleyerek AB’nin göç anlaşmasına karşı çıkıyor.

AB anlaşmasına Polonya’nın yanı sıra Macaristan da muhalefet ediyor. Bu ay başlarında varılan ve AB’nin sığınmacı kabul etme koşullarını gözden geçiren anlaşma, göçmenlerin birlik üyeleri arasında dağıtılmasını, göçmen misafir etmek istemeyen ülkelerin diğerlerine kaynak aktarmasını öngörüyor. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir