Eşinin kilosuyla dalga geçtiği için mahkemeye verilen koca E.T hakkında nafaka ödemesine karar verildi

Zonguldak’ta yaşayan A.K. ve E.T., aralarındaki geçimsizlik nedeniyle yerel mahkemeye başvurarak boşanmak istediklerini belirtti. A.K., kocası E.T.’nin kendisine “oğlum”, “popon sepet gibi” diyerek şişmanlığıyla alay ettiğini iddia etti. E.T. iddiaları reddese de mahkeme, A.K. ve E.T.’nin eşit kusurlu olduğuna hükmederek, A.K.’nin tedbir ve yoksulluk nafakası talebini reddetti.

Sabah gazetesinden Mevlüt Hasgül’ün haberine göre temyize giden dosyayı inceleyen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi heyeti, ilk derece mahkemesinin verdiği kararı bozarak erkeğin ağır kusurlu olduğuna, kadın yararına tedbir ve yoksulluk nafakasına hükmedilmesi gerektiğine karar verdi.

“KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI NİTELİĞİNDEDİR”

Kararın gerekçesinde,şu ifadelere yer verildi:

“Boşanmaya sebep olan olaylarda erkeğin ağır kusurlu olduğunun kabulü gerekir. Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kadın en azından eşinin maddi desteğini yitirmiş olup, bu vakıalar aynı zamanda kişilik haklarına saldırı niteliğindedir. Kadın yararına maddi ve manevi tazminat koşulları gerçekleşmiş olup, tarafların sosyal ve ekonomik durumları, tazminata esas olan fiilin ağırlığı ile hakkaniyet kuralları dikkate alınarak kadın yararına uygun miktarda maddi ve manevi tazminata hükmedilmesi gerekirken, hatalı kusur belirlemesinin sonucu olarak bu isteklerin reddi doğru görülmemiştir”

Daire heyeti, ilk derece mahkemesinin verdiği hükümlerin bozulmasına karar verdi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir