Hande Fırat, “BAE’den 30-40 milyar dolar yatırım” iddiasını yineledi: Erdoğan’ın bayram sonrası ziyaretinde imzalanacak

Hürriyet yazarı Hande Fırat, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in BAE’de gerçekleştirdiği üst düzey ziyarete ilişkin olarak 30-40 milyar dolarlık bir yatırımın altyapısının hazırlandığı iddiasını yineledi. 

Fırat, “Enerji, savunma sanayi başta olmak üzere birçok alanda Türkiye’deki yatırımlarla ilgilenen ve somut adımlar da atan Birleşik Arap Emirlikleri’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kurban Bayramı sonrası yapacağı ziyaret sırasında anlaşmalar imzalanacak” dedi. 

BAE ile Türkiye kalıcı, uzun soluklu direkt yatırım yapma konusunda anlaştı. Bu kapsamda iki ülkenin üst düzey heyetleri bayram seyran demeden yoğun bir çalışma içindeler” diye yazan Fırat, şu detayları paylaştı:

“BAE ile yapılacak anlaşmaların en büyük özelliklerinden biri de çok uzun yıllardır tek kaynaktan yapılacak en kapsamlı ve büyük yatırım olma özelliği taşıması. BAE için kritik konulardan biri olan Bayraktar SİHA talebinin karşılanmasından sonra aşılan güven eşiği sonrası Türkiye’ye yapılacak bu yatırımlar iki ülkenin ilişkilerini perçinleyecek gibi gözüküyor. Çünkü bu da Körfez Bölgesi’nden yükselen ilk işaret fişeği, devamı gelecek…” 

TIKLAYIN – Hürriyet yazarı Fırat: BAE ziyaretiyle 30-40 milyar dolarlık, uzun vadeli yatırımların kapısı aralandı

TIKLAYIN – Cumhuriyet: Ekonomi yönetimi; THY, Türk Telekom ve Botaş gibi kurumların satışı için analiz yapıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir