Kılıçdaroğlu İngiliz basınına konuştu: Batı’nın gururlu bir üyesi olacağız

İngiliz basınından The Economist, Financial Times ve The Guardian, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na geniş yer ayırdı.

The Economist’in “Kemal Kılıçdaroğlu: Daha demokratik bir Türkiye çok yakın” başlıklı haberinde, Türkiye’nin demokratik bir rol model olarak vizyonunun sadece “doğuya uzanmadığı” belirtildi.

Kılıçdaroğlu, dergi için kaleme aldığı bir makalede, “Türkiye’de kazanacağımız bir zafer, Avrupa için yeni bir başlangıcın habercisi olabilir” dedi:

“14 Mayıs’taki zaferimiz, Türkiye’nin Batı yönelimini de geri getirecektir. O yönelim bir idealin yansımasıdır. Türkiye için Batı, demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları ve eşitlik demektir.”

“Türkiye, her zaman Batı’nın gururlu bir üyesi olacaktır” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Tüm uluslararası kurumlarda Türkiye, Batılı oluşumlara aittir ve bu şekilde hareket etmeye devam edecektir. Kuracağımız hükümet bizi Batılı müttefiklerimize siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel olarak yaklaştıracaktır. Başta Avrupa Birliği (AB) olmak üzere Türkiye ile Batı arasında çözülmesi gereken sorunlar olduğunun bilincindeyiz.”

CHP lideri, göreve gelmeleri halinde, AB’ye katılım sürecini yeniden başlatmak ve Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına uyma taahhüdünde bulunmak için çalışacaklarını anlattı.

FT: AVRUPA’YLA İLİŞKİLERİ ONARMAK İSTİYOR

Financial Times (FT), Kılıçdaroğlu’nun, NATO üyesi Türkiye’nin Avrupa ile ilişkilerini onarmak istediğini yazdı.

Kılıçdaroğlu’nun, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilişkilerde mesafeyi koruyacağı, ancak Rusya ile ekonomik ilişkileri sürdüreceği belirtildi.

Kılıçdaroğlu, gazeteye verdiği demeçte, “Kazanacağız ve Türkiye’yi düzelteceğiz” dedi.

Diğer taraftan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü bir destek tabanıyla hala Türkiye’nin tartışmasız en popüler siyasetçisi olduğunun kabul edildiği kaydedildi.

Buna işaret eden Kılıçdaroğlu’nun kampanya ekibinin bir üyesinin, seçim sonucuna dair “20 yıl sonra elbette hala bazı şüphelerimiz var” şeklindeki açıklamasına yer verildi.

Kabinedeki görev dağılımının, seçilmesi durumunda 6’lı masanın karşılaşacağı ilk sınamalardan biri olacağı ifade edildi.

THE GUARDİAN: TÜRK DEMOKRASİNİN GELECEĞİ

Kemal Kılıçdaroğlu, İngiltere basınından The Guardian’a da bir demeç verdi.

Kılıçdaroğlu’ndan “Türk demokrasisinin geleceği olarak lanse edilen politikacı” ifadesiyle bahsedilen haberde, altı partili koalisyona liderlik eden söz konusu siyasetçinin, “Her şeye rağmen kazanacağız” dediği aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir