Kredi muslukları kapatıldı, tefeciler sosyal medyaya indi!

Bankaların kredi musluklarını kapatmasıyla birlikte kredi dolandırıcılığı yaşanmaya başladı. Sosyal medya üzerinden “kredi çıkamayanlara kredi alınır” şeklinde açılan hesaplarla yeni bir sektör oluştu. Bankalardan kredi kullanımı için aracı olanlar krediye göre yüzde 17 komisyon aldığını iddia ediyor.

HalkTV’den Bora Erdin’in haberine göre; bankacılık kaynakları kamu bankalarında ticari kredilerin özel sektöre göre bir nebze daha erişilebilir olduğunu ancak özel bankaların yıllık yüzde 60-70’lere ulaşan faizlere rağmen kredi vermediğini söylüyor.

Bireysel kredi başvurularında sorunlar devam ettiği için vatandaş yeni bir dolandırıcılık yönteminin tuzağına düşüyor.

Sosyal medya üzerinden “kredi alamayanlara kredi” aldığını iddia eden isimler başvurulan kredinin yüzde 10’una kadar komisyon talep ediyor. Facebook üzerinden iletişim bilgilerine ulaştığımız B.K 1100 puan ve üzeri kredi notu olanlara kredi çıkardığını söyledi. Yaptığımız görüşmede yüzde 10 komisyon talep eden B.K bunun bile düşük bir komisyon olduğunu aktardı.

Hallederiz abi!

İrtibata geçtiğiniz ve kredi alabileceğini iddia eden şahıslar önce kredi puan bilgilerini talep ediyor. Bu bilgileri veren internet siteleri mevcut. Dolandırıcıya bu bilgi atıldıktan sonra “hallederiz abi” bölümü başlıyor.

Öncesinde komisyonu kredi hesaba yattıktan sonra alacağını söyleyen kişiler, daha sonra kredinin onaylanma aşamasında olduğu ve bir pürüz çıktığını bildiriyor. Krizi çözmek için şubeye gitmesi gerektiğini söyleyen kişiler bir sonraki aşamada konuyu çözmek için para talep ediyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas