Kendilerini sosyal medyada Amerikalı kadın asker olarak tanıtarak 43 vatandaşı 55 milyon TL dolandıran 21 çete üyesi gözaltına alındı.

Kenan GÜRBÜZ

Muğla İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürlüğü (JASAT) Timleri tarafından düzenlenen operasyonda, kendisini Suriye’de görev yapan Amerikalı kadın asker olarak tanıtarak 43 vatandaşı dolandıran ve çoğunluğu kadın 26 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Muğla İl Jandarma Komutanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Muğla İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürlüğü (JASAT) Timleri tarafından organize ve nitelikli suçlarla mücadele kapsamında yürütülen operasyonda, Muğla’nın Ortaca İlçesinde yaşayan bir vatandaş, sosyal medya üzerinden tanıştığı ve kendisini Suriye’de görev yapan Amerikalı kadın asker olarak tanıtan şahıs ile bir süre sosyal medya üzerinden konuştuktan sonra çeşitli bahaneler ileri sürerek kendisinden farklı tarihlerde ve miktarlarda olacak şekilde toplamda 1 milyon 950bin TL parayı şüpheli şahsın vermiş olduğu 6 farklı IBAN numarasına gönderdiği ve şüpheli şahsa bir daha ulaşamaması üzerine müracaatta bulunduğu olay ile ilgili olarak; Muğla İl Jandarma Komutanlığınca yapılan çalışma sonucunda İstanbul ve Çanakkale illerinde 3’ü Türk ve 23’ü yabancı uyruklu 26 şüpheli tespit edilmiştir.

Tespit edilen 26 şüphelinin hesap hareketleri üzerinde yapılan incelemede farklı il ve ilçelerde ikamet eden 43 müşteki şahsın da kimlik tespiti yapılarak soruşturma dosyasına eklenmesi sağlanmıştır. Operasyonunun sekteye uğramaması amacıyla ilk aşamada 43 müşteki tespit edilmiş ancak müşteki şahısların sayısında artış olacağı değerlendirilmektedir.”

55 MİLYON LİRALIK VURGUN YAPMIŞLAR

Açıklamada, Tespit edilen 26 şüphelinin 01.06.2023 – 25.12.2023 tarihleri arasında temin edilen hesap hareketleri üzerinde yapılan incelemede 55 milyon TL’lik vurgun yaptıkları tespit edildiğine dikkat çekilen açıklamada şu bilgiler paylaşıldı:

“Bu kapsamda; 30 Ocak 2024 tarihinde İstanbul ve Çanakkale ilinde icra edilen operasyonda 21 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmış ve 24 adreste yapılan aramada 22 adet cep telefonu, 22 adet sim kartı, 28 adet banka kartı, 3 adet hafıza kartı, 3 adet diz üstü bilgisayar, 1 adet post cihazı 4 bin 230 dolar bin 375 euro, 100 pound ve 18 bin 400 TL para ele geçirilmiştir. Şüpheli şahısların banka hesaplarına bloke konulmuştur.
Gözaltına alınan 21 şüpheli adli makamlara sevk edilmiş, 19’u tutuklanmış, 2’si adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas