Kremlin: NATO tatbikatları Rusya için tehdit, gerekli önlemleri alıyoruz

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna ile yapılan esir takası kapsamında 195 Rus askerine karşı 195 Ukraynalı askerin karşılıklı olarak serbest bırakıldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rusya ile Ukrayna arasında esir takası yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de sosyal medya üzerinden esir değişimine ilişkin yaptığı açıklamada, “207 asker ve sivilimiz evine döndü. Esir olan herkesi geri getireceğiz. Buna yönelik çalışmalar sürüyor.” ifadelerini kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı, 24 Ocak’ta, içinde Ukraynalı esirlerin de bulunduğu Rus uçağının Ukrayna tarafından atılan roketle Belgorod bölgesinde vurulduğunu duyurmuştu.

Uçakta, 6 kişilik mürettebat, çatışmalarda esir alınmış 65 Ukraynalı asker ve onlara refakat eden 3 Rus askeri personelin bulunduğu hatırlatılan açıklamada, uçağın mürettebatı ve tüm yolcularının hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, olayın ardından yaptığı açıklamada, Rusya ve Ukrayna arasında esir değişim sürecinin devam edip etmeyeceğinin belirsiz olduğunu belirtmişti.

‘ZALUJNIY VAKASINI İZLİYORUZ, KİEV REJİMİNİN ÇOK SORUNU VAR’

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy’ın görevden alındığına dair iddialarla başlayan süreci takip ettiklerini söyleyen Peskov, “Kiev rejiminin çok sorunu var, orada her şeyin olduğu aşikar. Akamete uğrayan karşı saldırı ve cephedeki başarısızlıklar, Ukrayna içindeki cepheleşmelerin artmasına yol açıyor. Bu cepheleşmeler, özel askeri harekat başarıyla sürdükçe daha da artacak” ifadelerini kullandı.

Önceki gün Ukrayna Genelkurmay Başkanı Zalujnıy’ın görevinden alınmış olabileceği iddia edilmişti. Ortaya atılan iddia sonrası Ukrayna Savunma Bakanlığı ‘Doğru değil’ açıklaması yaparken, Zelenskiy’in basın sözcüsü iddiaya ilişkin “Kesinlikle hayır” ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas