Ömer dizisinde dikkat çeken “Tarikat” sahnesi

Fox TV’nin tarikat ve seküler aile hayatlarını konu alan yeni dizisi ‘Kızıl Goncalar’ tarikatların hedef göstermesinin ardından RTÜK tarafından cezalandırılmıştı. Başrollerini Özcan Deniz ile Özgü Namal’ın paylaştığı, tarikatların kamusal alandaki ve devlet dairelerindeki gücüne mercek tutan dizinin dün akşam yayınlaması beklenen üçüncü bölümü RTÜK’ün program durdurma cezası nedeniyle yayınlanamadı.

Aynı saatte Star TV’de ekranlara gelen, camii imamı Reşat (Barış Falay) ile müezzin olan oğlu Ömer’in (Selahattin Paşalı) hikayesinin anlatıldığı ‘Ömer’ dizisindeyse yapılan tarikat göndermesi sosyal medyada kısa sürede çok konuşulanlar arasına girdi. Bir süredir dizilerde özellikle kamuoyunda ‘Adnan Hoca’ olarak tanınan Adnan Oktar suç örgütüne gönderme yapılıyordu.

Dizinin dün yayınlanan son bölümünde Ömer’in yeğeni Eda, suç örgütü tarafından kandırıldı ve uygunsuz fotoğrafları çekilerek ailesiyle tehdit edildi. Reşat ve Ömer de ‘Nurettin Efendi’ denilen bu tarikatın başındaki kişinin bulunduğu ortama girerek ağır eleştiriler yöneltiyor.

“İNSANLARI ALLAH İLE ALDATIYORSUN”

Nurettin Efendi’nin karşısına geçen Reşat, şunları söylüyor:

“Bırak bu hurafeleri! Allah’tan korkmaz, kuldan utanmaz Nurettin Efendi. Sen insanları Allah ile aldatıyorsun. Sözüm ona din adına konuşup Kuran’a aykırı şeyler anlatıyorsun. Senin gibiler yüzünden bu din tanınmaz, yaşanmaz hale geldi. Her yaştan insanlar ama en çok da gençleri soğuttunuz dinden. Din adına konuşacaksan Allah’ın kitabını anlatacaksın, hurafeleri değil! Dünya nimetleri ve gösterişe gelince asıl senin gibilerin başını döndürmüş bu dünya hayatı. Bu evler, arabalar, korumalar… Gerçek inananlar din adına sadece Allah’ın kelamına inanırlar ve dinde sadece O’nun elçisini örnek alırlar. Allah’tan başka kimseye de kulluk ve secde etmezler. Ey Müslümanlar, uyanın! Bunların dinimizi çarpıtıp sizi aldatmasına izin vermeyin!”

Ve ardından da Ömer de şöyle devam ediyor:

“Siz de gerçekleri görün! Hakikati kaynağında, Kuran-ı Kerim’de arayın bu şatafatın içinde değil. Bu insanlar din adına bu kadar konuşup neden Allah’ın kitabından söz etmiyorlar? Neden bir tane olsun ayet okumuyorlar diye bir sorun kendinize. Çünkü bu anlattıkları uydurmaların Kuran’da hiçbir yeri yok!”

Tarikatların hedefindeki Kızıl Goncalar’ın sansürlendiği akşam, Ömer dizisindeki bu sahne sosyal medyada gündem oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas